Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

 

PARAFIA KATOLICKA
TRÓJCY  PRZENAJŚWIĘTSZEJ
I  SANKTUARIUM  N.M.P.  SKARŻYCKIEJ

 

 

Pielgrzymka strażaków w Skarżycach


Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej gościło w minioną niedzielę uczestników 25 Pielgrzymki Strażaków

z powiatu zawierciańskiego
Na początek uczestnicy i zaproszeni goście zebrali się na placu przed Domem Strażaka, a następnie wszyscy przemaszerowali przed Sanktuarium, gdzie wzięli udział w mszy polowej.

Liturgię celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Po Mszy Św. zaplanowano  wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych strażaków i działaczy oraz wpisy do pamiątkowej księgi OSP.

 

Po poczęstunku dla zaproszonych gości odbyła się część artystyczna oraz pokaz musztry paradnej.


W imieniu władz samorządowych i mieszkańców Gminy Zawiercie, składam wszystkim Strażakom serdeczne podziękowanie za ofiarną i odpowiedzialną służbę. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszej aktywności, zaangażowania i determinacji. Dziękuje również ks. abp Wacławowi Depo za opiekę duchową i obecność na XXV pielgrzymce Ochotniczych Straży Pożarnych do Sanktuarium NMP Skarżyckiej w Zawierciu.
Z wyrazami szacunku,
Ryszard Mach

 

Więcej na stronie :https://www.facebook.com/mirek.lesniak.9